Kahramanmaraş Depreminde Hayatını Kaybedenlere Allah'tan Rahmet, Yakınlarına Baş Sağlığı Dileriz.
 Ev Alanlara Para İadesi Müjdesi

Ev Alanlara Para İadesi Müjdesi

Gelir İdaresi Başvuruları Almaya Başladı! 2017 Senesinden Sonra Ev Alanlar Devlet Ödediğiniz Tapu Harcını İade Edecek

Ev alan milyonlarca kişiye tapu harcı iadesi müjdesi! Gelir İdaresi Başkanlığı kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti şartı ile tapu harcı para iadesi alacak! Tapu harcı ödeme iadesi nasıl geri alınır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti kararı çıkarılmıştı. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile beraber yapılan yasal düzenlemeler ile kentsel dönüşüm projelerini teşvik etmek amacı ile bu projelerde üretilen konutlara tapu harcı muafiyeti tanınmıştı. 

Ancak yapılan yasal düzenlemeye rağmen pek çok müteahhit ve kişi bu yasadan haberdar olmadığı için bu projelerde konut alım – satımı yaparken tapu harcı ödemeye devam etti. Türkiye’de son dönemde üretilen konutların büyük bir bölümü kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılarak bu konutların yerine yapılan projelerden oluşurken bu da ev sahibi olan vatandaşlara tapu harcı parası iadesi için büyük bir müjde verilmesine neden oldu. 

SON 5 SENE İÇERİSİNDE EV ALIP SATANLARA MÜJDE! ÖDEDİĞİNİZ TAPU HARCINI DEVLETTEN GERİ ALABİLİRSİNİZ

Kentsel dönüşüm tapu harcı para iadesi için milyonlarca kişininin hak sahibi olduğu belirtilirken, ev alıp satarken bu haktan haberi olmadığı için ödeme yapan kişilere devlet para iadesi yapacak. Yapılan yasal düzenleme hakkında bilgilendirmede bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz söz konusu düzenlemenin zaman aşımı nedeni ile son 5 sene içerisinde ev alıp kişileri ilgilendirdiğini söyledi. 

Bu nedenle 1 Ocak 2017 tarihi ve öncesinde ev alan kişiler son 5 senelik zamanaşımı süresi dolduğu için ne yazık ki ödemiş oldukları tapu harcı parasını iade alamayacaklar. 

SIFIR KONUT SATIŞINDA TAPU HARCI MUAFİYETİ: KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI PARA İADESİ NASIL ALINIR?

Temmuz 2014 tarihi itibari ile yapılan yasal düzenleme kapsamında sıfır ev alan kişilere tapu harcı muafiyeti getirilmişti. Ancak söz konusu düzenleme sadece kentsel dönüşüm projelerini kapsama almıştı. Tapu harcı iadesi başvurusu ödeme yapan kişiler tarafından sıfır konut tapu 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında konut satışının üzerinden yani tapu harcı ödeme tarihi üzerinden 30 gün geçmediyse ilgili tapu dairesine yapılmaktadır. 

30 günlük sürenin dolmuş olması durumunda ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başvuru yapılarak tapu harcı iadesi alınmaktadır. Söz konusu düzenleme sadece sıfır konut alan ve bu konut kentsel dönüşüm projesi tarafından üretilen kişiler ile kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen sıfır konutunu satan kişiler için geçerli olmaktadır.